Dodano 29.9.2017

Do tej pory JPK_VAT dotyczyło tylko przedsiębiorstw, które spełniały jasno określone wymogi związane z rocznym obrotem. W 2018 roku wchodzi w życie drugi zapis dotyczący JPK_VAT zmieniający pulę przedsiębiorstw zobligowanych do prowadzenia tej ewidencji.

JPK_VAT – kogo dotyczy ? 

Od stycznia roku 2018 wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące ewidencję VAT będą zobligowane do wysyłania urzędom jednolitych plików kontrolnych (JPK_VAT). Obowiązek ten wiąże się z wymogiem prowadzenia rachunkowości takich podmiotów w cyfrowej formie. 

Co dla mnie oznacza JPK_VAT?

Oprócz samego wysyłania plików JPK do urzędów skarbowych zmiana ta dotyczy także sposobu przeprowadzania kontroli podatkowych VAT. Od przyszłego roku dodatkową formą kontroli skarbowej w zakresie zgodności deklaracji VAT z stanem faktycznym urząd będzie mógł dokonać tzw. kontroli krzyżowych, polegających na porównaniu plików JPK_VAT różnych podmiotów ze sobą. Oprócz tego urząd będzie miał prawo zarządać od przedsiębiorcy sporządzającego taki plik do wydania mu stosownych potwierdzeń wygenerowania dokumentów w formie cyfrowej.

Jak poradzić sobie z JPK_VAT?

Z tej przyczyny podmiotom gospodarczym, które do tej pory miały prowadzoną księgowość na tzw. „zeszycik” proponujemy skorzystanie z wyspecjalizowanych biur rachunkowych w zakresie prowadzenia cyfrowych ewidencji VAT. Multipol jako biuro rachunkowe z Bydgoszczy może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia takich ewidencji, JPK_VAT też jest dla nas codziennością.

Jeśli mają państwo jakieś pytania zapraszamy do kontaktu, oraz do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie JPK:

Kontakt Biuro Rachunkowe 

Usługi JPK_VAT