Dodano 29.11.2017

Od stycznia 2018 roku wszystkie podmioty gospodarcze będą zobligowane do płacenia składek ZUS na zdefiniowany indywidualny numer bankowy. Problem ten już opisywaliśmy wcześniej na naszej stronie w informacji „Nadawanie indywidualnych numerów kont na potrzeby ZUS”

Jak działają oszuści?

Niestety oszuści próbują wykorzystać nadawane przez ZUS indywidualne numery kont, które były przesyłane listownie do przedsiębiorców przez ZUS. Oszuści wykorzystując tą sytuację przesyłają do niektórych przedsiębiorców listy z fałszywymi numerami kont. Takie listy są łudząco podobne do listów przesyłąnych od ZUS. Taka działalność może skutkować opłaceniem składek ZUS na konto złodzieja, jest to sytuacja podwójnie niekorzystna. Spowodowane jest to tym iż nie dość, że składki powędrują na cudze konto to powstaną nam odsetki w ZUS oraz możliwa będzie utrata dodatkowego świadczenia chorobowego z ZUS.

Jak upewnić się co do autentyczności numeru konta?

Jedyną w pełni skuteczną metodą potwierdzenia numeru konta przesłanego do nas listem przez ZUS jest weryfikacja tego numeru w urzędzie. Oprócz tego można zweryfikować sam numer konta, który zawiera w sobie informacje o numerze identyfikacji podatkowej przedsiębiorcy. Nasze biuro rachunkowe proponuje jednak podejście do tematu na poważnie i weryfikacje numeru konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ta operacja upewni nas co do autentyczności numeru konta bankowego.

Jeśli mają państwo jakieś pytania zapraszamy do kontaktu:

Kontakt Biuro Rachunkowe